17.07.2016

Endometrioza a ciąża

endometrioza, ciąża, niepłodność, miesiączka wsteczna, okres, cykl menstruacyjny, czy można zajść w ciążę chorując na endometriozę


Czy w przypadku endometriozy możliwe jest zajście w ciążę? Przecież endometrioza to jedna z przyczyn niepłodności u kobiet. Zatem jak to się stało, że dowiadując się o ciąży dowiedziałam się również o endometriozie, przez którą nie powinnam w ogóle mieć dzieci? Cud czy może wybryk natury? Dzisiaj post o tym, jak udało mi się przechytrzyć chorobę. 
Na wstępie zaznaczę, że nie jestem lekarzem, specjalistą w dziedzinie ginekologii i położnictwa a wpis ten napisany jest na moim osobistym przykładzie. Przeszukałam wiele stron w Internecie, przeczytałam wszystkie fora i niestety, żadne z tych miejsc nie dało mi jednoznacznej odpowiedzi: czym jest endometrioza, jak wygląda ciąża z endometriozą oraz czy można bezpiecznie urodzić mając torbiele na jajnikach. Dlatego post ten kieruję do osób, które również chorują lub szukają jakichkolwiek informacji na ten temat

Endometrioza -co to  za dolegliwość ?


Choroba zagadka - jak śmiem nie tylko ja o niej mówić, ale również grono położników, z którymi przez ostatnie 9 miesięcy miałam okazję współpracować.  Nie wiadomo skąd, nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak. Cytując profesjonalny portal o endometriozie

"Charakteryzuje się ona zmianami w budowie wewnętrznych organów płciowych, w szczególności zaś zmianami endometrium, czyli błony śluzowej wyścielającej macicę. Endometrium powinno znajdować się więc naturalnie wewnątrz macicy, tymczasem w chorobie tej znajduje się ono poza nią. Oprócz endometrium w miejscu tym znajdują się dodatkowo komórki gruczołowe, wykazujące taką samą aktywność wydzielniczą jak "prawdziwe" komórki endometrium. Z tego też względu reagują w identyczny sposób na wszystkie pojawiające się w cyklu kobiecym hormony, a to prowadzi oczywiście do ciągłych infekcji i stanów zapalnych, oraz znacznego pogorszenia jakości życia chorej kobiety. "

U mnie to torbiele umiejscowione na obu jajnikach wypełnione gęstą zawartością. Skąd się wzięły i dlaczego umiejscowiły się akurat na jajnikach? Lekarze zazwyczaj rozkładają ręce i mówią po prostu: "tak już jest". O tym, że w ogóle jestem "szczęśliwą" posiadaczką endometriozy dowiedziałam się przez przypadek, przy rutynowym badaniu u ginekologa. Pewnie, gdyby nie ciąża to do tej pory bym o niej nie wiedziała. Oczywiście, pierwsze moje skojarzenie: "Boże mam raka". Na szczęście nie było to aż tak straszne, jak myślałam i na moje pytanie: "Będę żyć" lekarz po prostu się uśmiechnął i powiedział, że z pewnością jeszcze zdążę nacieszyć się swoją córką. 

Czy endometrioza boli? 


Do tej pory myślałam, że bolesne miesiączkowanie, to sprawa genetyczna - moja mama równie ciężko przechodziła okres jak i ja stąd nie miałam żadnych podejrzeń co do choroby. Zatem tak, endometrioza boli podczas okresu, ale poza nim nie pokazuje żadnych innych objawów. 

Skąd wzięła się endometrioza? 

Pytałam wielu osób, szukałam odpowiedzi w Internecie i nie znalazłam żadnych konkretów. Lekarze wciąż nie wiedzą, skąd się ona bierze i co jest jej przyczyną. Całe szczęście istnieje kilka sposobów na jej wyleczenie: leki farmakologiczne, tabletki antykoncepcyjne, zabiegi chirurgiczne czy... ciąża

Jak wyleczyłam się z endometriozy? 


Po prostu - zaszłam w ciążę :) Hormony oraz zmiany, jakie zachodziły w moim organiźmie sprawiły, że torbiele z jajników zniknęły. Na początku ciąży w 9 tygodniu trafiłam do szpitala. Rozpoznanie: Endometrioza jajników, widoczne na USG oraz wyczuwalne torbiele na obu jajnikach wielkości około 5-6 cm. Poziom Ca125 (badanie, które stwierdza ilość markerów nowotworowych ) bardzo wysoki - w granicach 227 - gdzie norma to jeśli się nie mylę - 34. A więc było grubo ;) W 19 tygodniu ciąży trafiłam również na obserwację ze względu na wysokie Ca125 - tutaj wzrost był już dość widoczny - 265. W dniu wypisu - 145 a więc spadek ogromny. Przyczyna wzrostu: infekcja pęcherza moczowego lub ból brzucha - jak to określił lekarz prowadzący. A więc do tej pory nie wiadomo, czy markery powiększyły się przez zwykły ból żołądka i czy ma on wpływ na chorobę czy też inne leki na nią działają. Po prostu - tutaj trzeba być królikiem doświadczalnym i próbować różnych środków leczenia.  Od tamtego czasu Ca125 stopniowo malało, aż podczas ostatniego badania - jakiś miesiąc temu - wskaźnik: 45 a więc różnica od pierwszego badania ogromna. Na pytania: czy jest szansa, że torbiele już nie wrócą lekarze również rozkładają ręce. Zatem moim sposobem na pozbycie się torbieli była ciąża. W przypadku, gdyby jednak torbiele nie zmniejszały się czekałyby mnie dwie opcje: 

a) operacja usunięcia torbieli po 20 tygodniu ciąży (tutaj ryzyko, że w trakcie trwania ciąży mogą pęknąć) 

b) rozwiązanie ciąży za pomocą Cesarskiego Cięcia (przy jednoczesnym usunięciu torbieli).

Ostateczna decyzja, czy jest co wycinać, czy już wszystko pięknie się wchłonęło zostanie podjęta w szpitalu - mam nadzieję, że dotrwamy do tego czasu. 


Czy trudno jest zajść w ciążę chorując na endometriozę? 


W moim przypadku - nie było trudno. Albo po prostu tak mi się wydaje. Ciąża była świadoma i w pełni planowana, w prawdzie miałam do niej 3 podejścia a więc można rzec:  starania trwały 3 cykle. Nie wiem, czy to dużo, czy mało. Choć lekarze dziwili się, że tak szybko i "sprawnie" udało mi się zaciążyć ;) 
Ciąża w trakcie endometriozy może być ciążą zagrożoną, dlatego trzeba pozostawać pod stałą opieką lekarza ginekologa. Co więcej jednak, ciąża sprzyja naturalnemu leczeniu choroby i zmniejsza u pacjentek nasilenie większości objawów, w tym objawów bólowych.

 Niestety, w niektórych przypadkach, stan pacjentki w czasie ciąży może się pogorszyć. Szczególnie w wyniku dużego stężenia estrogenu i bardzo szybkiego rozrostu płodu, co naciąga macicę.

Niestety spotkałam się z osobami, które przez chorobę nie mogą mieć dzieci wcale. Zatem, jeśli któraś z Was skarży się na ból podczas miesiączkowania - zróbcie badanie krwi w kierunku markerów nowotworowych Ca125. Niestety, nieleczona endometrioza może prowadzić nie tylko do trudności z zajściem w ciążę ale również całkowitym usunięciem jajników czy macicy


Czy któraś z Was spotkała się z tą dolegliwością lub ma wśród swoich znajomych osoby, które na nią cierpią? 1 komentarz:

  1. ON ONA I DZIECIAKI18 lipca 2016 12:49

    Ciąża po 3 cyklach to bardzo dobry rezultat. Gratuluję!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ARCHIWUM


2016
styczeń luty marzec kwiecień maj czerwieclipiecsierpień wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień

2017

FACEBOOK

INSTAGRAM